УКРАЇНА
Гальжбіївська сільська рада
Ямпільського
Вінницької
36 СЕСІЯ 7 СКЛИКАННЯ
РІШЕННЯ
від 23/05/2019 року№662Гальжбіївка
Про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку на 2019 рік Гальжбіївська сільська рада Ямпільського району Вінницької області 28 сесія 7 скликання Код згідно з КОАТУУ 525681600

Керуючись абзацами другим і третім пункту 284.1 статті 284 Податкового кодексу України та пунктом 24 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Гальжбіївська сільська рада

ВИРІШИЛА:

  1. Установити на території Гальжбіївської сільської ради:

1.1) ставки земельного податку за цільовим призначенням відповідно до Класифікації видів  цільового призначення земель ,               затвердженою наказом Держкомзему від 23  липня 2010 р.№548,  за виключенням земель,    що перебувають у постійному користуванні (крім земель державної та комунальної власності) згідно з додатком 1;

1.2) пільги для фізичних та юридичних осіб, надані відповідно до пункту 284.1 статті 284 Податкового  кодексу України, за переліком згідно з додатком 2.

2. Оприлюднити рішення в засобах масової інформації або в інший можливий спосіб.

3. Контроль за виконанням рішення покласти н постійну комісію з питань планування бюджету, фінансів і цін, соціально економічного розвитку та комунальної аластності (Собко Г.Т.).

4. Рішення № 507 від 28 червня 2018 року визнати такими, що втратили чинність .

5. Рішення набирає чинності з 01.01.2020 року.

 

ЗАТВЕРДЖЕНО
рішенням 36 сесії 7 скликання Гальжбіївської сільської ради

від  23 травня  2019 р. № 662

СТАВКИ
земельного податку за цільовим призначенням відповідно до Класифікації видів  цільового призначення земель , затвердженою наказом Держкомзему від 23  липня 2010 р.№548,  за виключенням земель,    що перебувають у постійному користуванні (крім земель державної та комунальної власності)

Ставки встановлюються на 2020 рік та вводяться в дію з 01.01.2020 року.

Адміністративно-територіальні одиниці або населені пункти, або території об’єднаних територіальних громад, на які поширюється дія рішення ради:

Код областіКод районуКод
згідно з КОАТУУ
Найменування адміністративно-територіальної одиниці або населеного пункту, або території об’єднаної територіальної громади
05000000000525600000525681600с. Гальжбіївка
Вид цільового призначення земель 2Ставки податку 3
(відсотків нормативної грошової оцінки)
за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження)за земельні ділянки за межами населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено
код 2найменування 2для юридичних осібдля фізичних осібдля юридичних осібдля фізичних осіб
01Землі сільськогосподарського призначення
01.01Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва40,50,5 – –
01.02Для ведення фермерського господарства 40,50,5 –
01.03Для ведення особистого селянського господарства 40,50,5 –
01.04Для ведення підсобного сільського господарства 40,50,5 –
01.05Для індивідуального садівництва 40,50,5
01.06Для колективного садівництва 40,50,5
01.07Для городництва 40,50,5
01.08Для сінокосіння і випасання худоби 40,50,5 – –
01.09Для дослідних і навчальних цілей  
01.10Для пропаганди передового досвіду ведення сільського господарства   –
01.11Для надання послуг у сільському господарстві  
01.12Для розміщення інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції  
01.13Для іншого сільськогосподарського призначення   –
01.14Для цілей підрозділів 01.01 – 01.13 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду   – –
02 
02.01Для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) 40,050,05 – –
02.02Для колективного житлового будівництва 4   –
02.03Для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку   –
02.04Для будівництва і обслуговування будівель тимчасового проживання   – –
02.05Для будівництва індивідуальних гаражів   – –
02.06Для колективного гаражного будівництва   –
02.07Для іншої житлової забудови   –
02.08Для цілей підрозділів 02.01 – 02.07 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду   –
03Землі громадської забудови
03.01Для будівництва та обслуговування будівель органів державної влади та місцевого самоврядування 4   – –
03.02Для будівництва та обслуговування будівель закладів освіти 4   – –
03.03Для будівництва та обслуговування будівель закладів охорони здоров’я та соціальної допомоги 4  
03.04Для будівництва та обслуговування будівель громадських та релігійних організацій 4   –
03.05Для будівництва та обслуговування будівель закладів культурно-просвітницького обслуговування 4   – –
03.06Для будівництва та обслуговування будівель екстериторіальних організацій та органів 4   –
03.07Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі22 –
03.08Для будівництва та обслуговування об’єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування –
03.09Для будівництва та обслуговування будівель кредитно-фінансових установ –
03.10Для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури – –
03.11Для будівництва та обслуговування будівель і споруд закладів науки –
03.12Для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування –
03.13Для будівництва та обслуговування будівель закладів побутового обслуговування – – –
03.14Для розміщення та постійної діяльності органів ДСНС 4 – –
03.15Для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови – –
03.16Для цілей підрозділів 03.01 – 03.15 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду
04Землі природно-заповідного фонду
04.01Для збереження та використання біосферних заповідників – –
04.02Для збереження та використання природних заповідників 4 – –
04.03Для збереження та використання національних природних парків 4 –
04.04Для збереження та використання ботанічних садів 4 – –
04.05Для збереження та використання зоологічних парків – –
04.06Для збереження та використання дендрологічних парків – –
04.07Для збереження та використання
парків – пам’яток садово-паркового мистецтва
 – – – –
04.08Для збереження та використання заказників
04.09Для збереження та використання заповідних урочищ
04.10Для збереження та використання пам’яток природи – –
04.11Для збереження та використання регіональних ландшафтних парків – – –
05Землі іншого природоохоронного призначення
06Землі оздоровчого призначення (землі, що мають природні лікувальні властивості, які використовуються або можуть використовуватися
для профілактики захворювань і лікування людей)
06.01Для будівництва і обслуговування санаторно-оздоровчих закладів 4
06.02Для розробки родовищ природних лікувальних ресурсів – –
06.03Для інших оздоровчих цілей – –
06.04Для цілей підрозділів 06.01 – 06.03 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду –
07Землі рекреаційного призначення
07.01Для будівництва та обслуговування об’єктів рекреаційного призначення 4
07.02Для будівництва та обслуговування об’єктів фізичної культури і спорту 4
07.03Для індивідуального дачного будівництва –
07.04Для колективного дачного будівництва
07.05Для цілей підрозділів 07.01 – 07.04 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду – – –
08Землі історико-культурного призначення
08.01Для забезпечення охорони об’єктів культурної спадщини –
08.02Для розміщення та обслуговування музейних закладів –
08.03Для іншого історико-культурного призначення – –
08.04Для цілей підрозділів 08.01 – 08.03 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду – –
09Землі лісогосподарського призначення
09.01Для ведення лісового господарства і пов’язаних з ним послуг0,10,1
09.02Для іншого лісогосподарського призначення   –
09.03Для цілей підрозділів 09.01 – 09.02 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду – –
10Землі водного фонду
10.01Для експлуатації та догляду за водними об’єктами  
10.02Для облаштування та догляду за прибережними захисними смугами  
10.03Для експлуатації та догляду за смугами відведення  
10.04Для експлуатації та догляду за гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами і каналами   – –
10.05Для догляду за береговими смугами водних шляхів –
10.06Для сінокосіння –
10.07Для рибогосподарських потреб   –
10.08Для культурно-оздоровчих потреб, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей – –
10.09Для проведення науково-дослідних робіт –
10.10Для будівництва та експлуатації гідротехнічних, гідрометричних та лінійних споруд   –
10.11Для будівництва та експлуатації санаторіїв та інших лікувально-оздоровчих закладів у межах прибережних захисних смуг морів, морських заток і лиманів –
10.12Для цілей підрозділів 10.01 – 10.11 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду –
11Землі промисловості
11.01Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов’язані з користуванням надрами  
11.02Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості –
11.03Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств – –
11.04Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури (виробництва та розподілення газу, постачання пари та гарячої води, збирання, очищення та розподілення води) –
11.05Для цілей підрозділів 11.01 – 11.04 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду –
12Землі транспорту
12.01Для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту –
12.02Для розміщення та експлуатації будівель і споруд морського транспорту
12.03Для розміщення та експлуатації будівель і споруд річкового транспорту –
12.04Для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства 4   – –
12.05Для розміщення та експлуатації будівель і споруд авіаційного транспорту
12.06Для розміщення та експлуатації об’єктів трубопровідного транспорту – –
12.07Для розміщення та експлуатації будівель і споруд міського електротранспорту
12.08Для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій –
12.09Для розміщення та експлуатації будівель і споруд іншого наземного транспорту
12.10Для цілей підрозділів 12.01 – 12.09 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду –
13Землі зв’язку
13.01Для розміщення та експлуатації об’єктів і споруд телекомунікацій22
13.02Для розміщення та експлуатації будівель та споруд об’єктів поштового зв’язку –
13.03Для розміщення та експлуатації інших технічних засобів зв’язку

 

 –
13.04Для цілей підрозділів 13.01 – 13.03, 13.05 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду –
14Землі енергетики
14.01Для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об’єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій  
14.02Для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об’єктів передачі електричної та теплової енергії
14.03Для цілей підрозділів 14.01 – 14.02 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду –
15Землі оборони
15.01Для розміщення та постійної діяльності Збройних Сил 4 – –
15.02Для розміщення та постійної діяльності військових частин (підрозділів) Національної гвардії 4 – –
15.03Для розміщення та постійної діяльності Держприкордонслужби 4 –
15.04Для розміщення та постійної діяльності СБУ 4 – –
15.05Для розміщення та постійної діяльності Держспецтрансслужби 4 – –
15.06Для розміщення та постійної діяльності Служби зовнішньої розвідки 4 –
15.07Для розміщення та постійної діяльності інших, утворених відповідно до законів, військових формувань 4 – – –
15.08Для цілей підрозділів 15.01 – 15.07 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду – –
16Землі запасу
17Землі резервного фонду
18Землі загального користування 4 –
19Для цілей підрозділів 16-18 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду –

1 У разі встановлення ставок податку, відмінних на територіях різних населених пунктів адміністративно-територіальної одиниці, за кожним населеним пунктом ставки затверджуються  окремими додатками.

2 Вид цільового призначення земель зазначається згідно з Класифікацією видів цільового призначення земель, затвердженою наказом Держкомзему від 23 липня 2010 р. № 548.

3 Ставки податку встановлюються з урахуванням норм підпункту 12.3.7 пункту 12.3 статті 12, пункту 30.2 статті 30, статей 274 і 277 Податкового кодексу України і зазначаються десятковим дробом з трьома (у разі потреби чотирма) десятковими знаками після коми.

4 Земельні ділянки, що класифікуються за кодами цього підрозділу, звільняються/можуть звільнятися повністю або частково від оподаткування земельним податком відповідно до норм статей 281-283 Податкового кодексу України.

 
Додаток  № 2

ЗАТВЕРДЖЕНО
рішенням  36  сесії 7 скликання Гальжбіївської сільської ради
від 23 травня  2019 р. № 662

ПЕРЕЛІК
пільг для фізичних та юридичних осіб, наданих відповідно до пункту 284.1 статті 284 Податкового кодексу України, із сплати земельного податку 1

Пільги встановлюються на 2020 рік та вводяться в дію з 01.01.2020 року.

Адміністративно-територіальні одиниці або населені пункти, або території об’єднаних територіальних громад, на які поширюється дія рішення ради:

Код областіКод районуКод згідно з КОАТУУНайменування адміністративно-територіальної одиниці
або населеного пункту, або території об’єднаної територіальної громади
05000000000525600000525681600с. Гальжбіївка

 

 

Група платників, категорія / цільове призначення
земельних ділянок
Розмір пільги
(відсотків суми податкового зобов’язання за рік)
Юридичні особи:

03.01- Для будівництва та обслуговування будівель органів державної влади та місцевого самоврядування,

03.12 – Для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування

прикордонної служби України

 

 

 

 

100 %

 

100 %

 

 

100 %

 

 

 

Аналіз регуляторного впливу

проекту рішення Гальжбіївської сільської  ради «Про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку  на 2020 рік»

 

Назва регуляторного акта: «Про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку  на 2020 рік»

Регуляторний орган: Гальжбіївська сільська рада.

Розробник: Постійна комісія Гальжбіївської сільської ради з питань планування бюджету, фінансів.

 

  1. Визначення і аналіз проблеми, яку передбачається

Цей регуляторний акт встановлює місцеві податки і збори, визначає об’єкти оподаткування, платників податків і зборів, розмір ставок, пільги зі сплати окремих видів податків, що зумовлює надходження додаткових коштів до міського бюджету та створює передумови для розвитку підприємництва, економіки в цілому, та соціально-економічного розвитку території.

  1. Цілі регулювання

Цілями регулювання є:

  • безумовне виконання норм чинного законодавства;
  • встановлення місцевих податків і зборів;
  • отримання коштів до міського бюджету та направлення їх на втілення програм соціально-економічного розвитку, збільшення фінансування соціальної сфери.
  1. Визначення та оцінка усіх прийнятих альтернативних способів досягнення встановлених цілей з аргументацією переваг обраного способу

3.1 Залишення питання неврегульованим, означає недоотримання додаткових надходжень від сплати місцевих податків та зборів, неможливість направлення додаткових коштів на здійснення програм соціально-економічного та культурного розвитку, зменшення фінансування соціальної сфери та порушення чинного законодавства України. Альтернатива є неприйнятною, оскільки не допомагає вирішити проблему.

3.2 Прийняття проекту нормативно-правового акту «Про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку  на 2020 рік»

Аналіз обраної альтернативи показує, що перший спосіб не є прийнятним, так як він цілком не задовольняє ні інтереси держави з однієї сторони, ні територіальної громади  з іншої. Невизначеність процесу введення в дію місцевих податків і зборів призведе до втрат надходжень до місцевого бюджету, які можливо було б залучити на здійснення програм соціально-економічного та культурного розвитку, збільшення фінансування соціальної сфери.

За таких обставин, перевага була віддана другому способу, оскільки у цьому випадку досягнути вищезазначеної мети можливо у найбільш короткий термін з врахуванням особливостей роботи сільської  ради, її виконавчих органів, органів фіскальної служби.

 

 

  1. Механізм реалізації мети

Згідно Податкового кодексу України до повноважень сільських  рад належить прийняття рішення про встановлення місцевих податків та зборів та пільг по місцевих податках і зборах.

Зробити це можливо за рахунок прийняття відповідного рішення Гальжбіївської сільської  ради.

Тому вирішення проблеми щодо врегулювання питань справляння місцевих податків і зборів на території  сільської  ради пропонується шляхом прийняття рішення  «Про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку  на 2020 рік»

  1. Обґрунтування можливості досягнення поставлених цілей у разі затвердження запропонованого регуляторного акта і оцінка можливості проведення і виконання вимог регуляторного акта

Враховуючи, що виконання зазначеного рішення є загальнообов’язковим для всіх учасників правовідносин у системі оподаткування, досягнення цілей, передбачених п.2 цього аналізу, вбачається цілком реальним.

Рішення буде запроваджено на належному рівні і підлягатиме обов’язковому виконанню органом місцевого самоврядування, органом державної фіскальної служби та платниками місцевих податків і зборів.

Досягнення встановлених цілей шляхом виконання вимог даного регуляторного акту принесе вигоди без необхідності здійснення витрат, а саме:

– зменшуються витрати на адміністрування місцевих податків і зборів;

– орган місцевого самоврядування дотримається принципу верховенства закону;

– орган державної фіскальної служби та платники місцевих податків і зборів застосовуватимуть нормативно-правові акти Гальжбіївської сільської  ради з питань оподаткування, які відповідатимуть вимогам чинного законодавства.

Контроль та нагляд за додержанням вимог запропонованого регуляторного акту буде здійснюватися органами державної фіскальної служби систематично, у тому числі під час проведення перевірок.

  1. Визначення очікуваних результатів ухвалення запропонованого регуляторного акта

Регулювання впливає на кожну з трьох базових сфер: інтереси громадян та суб’єктів господарювання, інтереси держави, органу місцевого самоврядування.

 

Сфера впливуВигодиВитрати
Інтереси органу місцевого самоврядування– нормативні акти сільської  ради з питань оподаткування місцевими податками і зборами, відповідатимуть вимогам чинного законодавства;

– зростання надходжень до сільського бюджету, що забезпечить додаткові можливості для досягнення соціально-економічного розвитку та вирішення проблем благоустрою, потреб громади, фінансування програм та збалансування інтересів усіх учасників регуляторного процесу.

відсутні
Інтереси громадян та суб’єктів господарювання– ставки податку на присадибні земельні ділянки встановлені на рівні минулорічних.

 

Запровадження податків та зборів відповідно до норм законодавства України.
Інтереси

держави

– Запровадження соціально справедливих місцевих податків та зборів.

–  Пільги для фізичних та юридичних осіб надані тільки  відповідно до п.284.1 ст.284 Податкового кодексу України.

– створення умов для розвитку бізнесу та економіки держави в цілому.

відсутні

 

 

  1. Обґрунтування запропонованого терміну дії регуляторного акта

Пропонується встановити строк дії регуляторного акту на 2020 рік, що співвідноситься з цілями його прийняття. Зміни до регуляторного акта вносяться в разі потреби та у разі внесення змін до чинного законодавства.

  1. Визначення показників результативності регуляторного акта

Показниками результативності запропонованого проекту рішення селищної  ради є збільшення надходжень до місцевого бюджету.

  1. Визначення способів, за допомогою яких здійснюватиметься відстеження результативності регуляторного акта у разі його ухвалення

Базове відстеження результативності регуляторного акта здійснюватиметься протягом року з дня набрання ним чинності, але не пізніше дня, з якого починається проведення повторного відстеження результативності цього акта.

Повторне відстеження результативності регуляторного акта планується здійснити за три місяці до закінчення терміну, на який приймається даний регуляторний акт.

Періодичне відстеження результативності не планується, в зв’язку з тим, що термін дії регуляторного акта складає 1 рік.

Під час проведення відстеження результативності цього регуляторного акта будуть використовуватись офіційні статистичні дані щодо показників результативності регуляторного акта.

Секретар сільської ради                                               Ольга  Дусь

Голова сільської ради Лаврук Андрій Юрійович